Blog

Cover Image

Tworzenie opakowań tekturowych krok po kroku

Stykamy się z nimi codziennie i często nawet nie zauważamy, jak są różnorodne. To dzięki nim wiele produktów może dotrzeć do nas w nienaruszonym stanie. O czym mowa? Oczywiście o opakowaniach tekturowych, które w dzisiejszych czasach są już normą. Warto jednak pamiętać, że ich tworzenie nie jest łatwym zadaniem. Jakie etapy należy zaplanować, a następnie wykonać? I dlaczego opakowania tekturowe mogą być ważną częścią dobrze ułożonej strategii marketingowej?

 

Opakowanie - dlaczego tak ważne?

 

Opakowanie jest nazywane niemym sprzedawcą i może zdziałać więcej, niż jakakolwiek inna metoda marketingowa. Aby rzeczywiście tak było, ważne jest odpowiednie zaplanowanie wszelkich szczegółów, tak by końcowy przekaz był spójny i pasujący do sytuacji. 

 

Oczywiście nie ma sprawdzonego wzoru na opakowanie idealne. Z każdym miesiącem zmienia się moda, zmieniają się potrzeby odbiorców, a do tego zmienia się profil naszej działalności i promowane produkty. Zmianie nie ulega jednak wielopłaszczyznowa funkcja pełniona przez opakowania, także te tekturowe. Tworząc taką kompozycję, musimy pamiętać, że ich zadaniem nie jest jedynie ochranianie towaru i umożliwianie ekonomicznego transportu. Podczas ich tworzenia warto wziąć pod uwagę elementy, takie jak stylistyka obrana przez naszą firmę, promowane wartości, nasza grupa docelowa, charakterystyka produktu, specyfika branży, a nawet aktualne działania konkurencji. Pamiętajmy, że klient nie kupuje samego produktu, ale też emocje, które są z nim związane. Warto więc patrzeć na sprawy z jego perspektywy i budować trwałe relacje.    

 

Proces produkcji

 

Jednak, czy opakowanie tekturowe zalicza się do grupy elementów, które mogą “sprzedawać” naszą markę? Oczywiście! Wykorzystywana przez nas opcja może być mniej lub bardziej zaawansowana estetycznie, jednak to detale sprawiają, że przykuwa uwagę i wywołuje pozytywne wrażenie klientów. 

 

Proces powstawania opakowań tekturowych składa się z wielu etapów. Dużą rolę odgrywa rozplanowanie zadań i przygotowanie niezbędnych materiałów. Ponieważ opakowanie pełni wiele funkcji jednocześnie, to wszystkie elementy trzeba określić już na samym początku - podejście „jakoś to będzie” nie jest najlepszym doradcą. Niezwykle ważne jest wybranie materiału, na jakim będzie bazował nasz produkt. Czynnikiem decydującym o wyglądzie, estetyce, a co najważniejsze trwałości efektu końcowego jest przede wszystkim gramatura tektury i jej rodzaj. Czy będzie ona surowcem powlekanym, czy surowcem bez powleczenia? Czy będzie materiałem celulozowym, makulaturowym, czy surowcem typu "kraft"? Pamiętajmy, że im więcej warstw tzw. lineru, tym bardziej wytrzymała jest sama konstrukcja. Standardowy karton powinien charakteryzować się gramaturą tektury od 160 do 315 g/m². 

 

Warto także pamiętać, że opakowanie tekturowe nie musi być tradycyjną, prostą bryłą. Możliwości, jakie daje nam dzisiejsza technologia, są bardzo szerokie, a nowoczesne metody pozwalają na zrealizowanie niemal każdego pomysłu. Możliwe staje się więc połączenie innowacyjnej formy z rozwiązaniem, które jest wygodne dla klientów i łatwe do przechowywania.  

 

Tworzenie opakowań krok po kroku

 

Jaki jest kolejny etap tworzenia opakowań tekturowych? Polega on na zaprojektowaniu, jak ma wyglądać dany przedmiot. To ważna część pracy, która powinna być przeprowadzona przez specjalistów we współpracy z klientem. Kluczowe jest określenie, jakie funkcje ma spełniać opakowanie i jakie cechy szczególne powinno wykazywać. Określane są więc wszystkie parametry, w tym poszczególne wymiary - nawet te, których nie widać na pierwszy rzut oka. 

 

Kiedy projekt jest gotowy, możemy przystąpić do właściwego tworzenia opakowania. Polega ono na wycinaniu określonego, zgodnego ze wzorem kształtu. Aby praca przebiegała zgodnie z założeniami, niezbędne jest użycie tzw. wykrojnika. Oczywiście proces ten jest w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu możliwe jest szybkie przygotowywanie nawet dużych nakładów. Nowoczesna technologia perfekcyjnie wpisuje się więc w założenia zarówno tworzenia szybkich i krótkich serii, jak i produkcji o charakterze masowym.

 

Oczywiście tak powstałe opakowanie może zostać spersonalizowane zgodnie z naszymi potrzebami. W większości przypadków opracowywana jest odpowiednia warstwa graficzna, która obejmuje zaprojektowanie etykiety i dobre wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Aby w jeszcze większym stopniu przykuć uwagę klientów, wielu producentów decyduje się na oklejanie kartonowego pudełka warstwą miłego w dotyku papieru np. z logotypem firmowym. Dzięki takiej metodzie podnoszą się nie tylko walory estetyczne stosowanych przez nas opakowań. Pudełka kartonowe wykończone ozdobnym gładkim papierem są po prostu trwalsze, niż ich standardowe odpowiedniki.

Ostatnim etapem produkcji tekturowych opakowań jest ich złożenie. Częstą praktyką jest jednak dostarczenie samych szablonów, które można łatwo magazynować, a następnie samodzielnie przygotować do sprzedaży.  

 

Nasza oferta

 

Jeśli chcesz stworzyć doskonałej jakości opakowania tekturowe w dobrej cenie, wybierz naszą ofertę. Jako grono fachowców specjalizujemy się w projektowaniu opakowań oraz systemów pakowania. Wykonujemy nawet najbardziej niestandardowe projekty, a wszystkie proponowane przez nas produkty tworzone są zgodnie z wytycznymi klienta i na podstawie dostarczonych rysunków technicznych, projektów 3D lub wzorów produktów. Współpraca z naszą firmą obejmuje kilka etapów, w tym stworzenie innowacyjnego projektu, wycięcie prototypu, wykonanie interaktywnej wizualizacji 3D, a także zmontowanie filmu instruktażowego przedstawiającego odpowiedni sposób pakowania.  

 

Działamy już od lat, jednak naszym celem niezmiennie jest uzyskanie zadowolenia naszych klientów. Tworzone przez nas opakowania tekturowe wyróżniają się doskonałą jakością, a jednocześnie są dostępne w korzystnej cenie. Dodatkowo naszą misją jest dbanie o środowisko naturalne, ponieważ wiemy, że to najcenniejsze, co mamy. Korzystając z naszych produktów jesteś eko, ponieważ wszystkie nasze propozycje są w 100 % przetwarzalne i to aż do 7 razy!

Wróć do bloga