Blog

Cover Image

Z czego produkuje się opakowania tekturowe?

Opakowania tekturowe to produkt spotykany niemal wszędzie. Otrzymujemy go wraz z zakupami robionymi przez Internet, są w nie zapakowane nasze kosmetyki i lekarstwa, odgrywają także kluczową rolę w przeprowadzkach. Produkcja opakowań tekturowych wymaga stosunkowo niewielkich nakładów finansowych, co sprawia, że mogą one również służyć zabezpieczaniu i amortyzacji magazynowanych lub transportowanych produktów w różnorodnych firmach. Jak więc powstają te słynne opakowania?

Jak powstaje opakowanie tekturowe 

Chcąc otrzymać wytrzymałe i funkcjonalne opakowanie, proces produkcji rozpoczyna się od wykonania przemyślanego projektu, który uwzględnia nie tylko formę powstającego obiektu, lecz także rodzaje materiałów wykorzystywanych do jego wytworzenia. Opakowania tekturowe, jak sama nazwa wskazuje, są wytwarzane z tektur różniących się od siebie właściwościami.

Po wybraniu odpowiednich rodzajów tektur są one cięte i bigowane (proces ułatwiający późniejsze składanie opakowań) zgodnie z założeniami projektu. Jeżeli jest taka potrzeba, „skrojone” opakowania są także nadrukowywane, sklejane lub oklejane cienkim papierem ozdobnym. Warto mieć na uwadze, że trwałość opakowań zależy w dużej mierze od jakości wykorzystywanych do ich produkcji tektur. Przyjrzyjmy się zatem temu wyjątkowemu materiałowi.

Tektura – charakterystyka i rodzaje 

Tektura jest to materiał powstający na skutek łączenia dwóch lub więcej warstw papierniczych, które są wytwarzane poprzez poddawanie obróbce termicznej i chemicznej makulatury oraz ścieru drzewnego. Wytrzymałość tektury zależy m.in. od ilości zastosowanych przy jej produkcji warstw papierniczych – im jest ich więcej, tym sztywniejsza jest tektura.  Ponadto, jest to materiał, który z łatwością nadaje się do recyklingu.

Spośród dostępnych na rynku tektur wyróżnia się przede wszystkim tektury lite oraz tektury faliste. Pierwszy rodzaj tektur charakteryzuje się bardzo gęstą strukturą oraz dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Tektury lite znajdują zastosowanie m.in. przy produkcji opakowań perfum oraz leków. Z kolei, tektury faliste wyróżnia ich oryginalna budowa, pomiędzy płaskimi warstwami tektury znajdują się bowiem także warstwy pofalowane. Dostępne na rynku opakowania tekturowe z tektury falistej zapewniają wysoką amortyzację i bezpieczeństwo pakowanym lub przewożonym w nich produktom.

Wróć do bloga