Blog

Cover Image

Funkcje opakowań tekturowych

Opakowanie stanowi zewnętrzną warstwę towaru, a jego głównym zadaniem jest ochrona zawartości. Ale nie tylko. Może także ułatwiać transport produktów oraz ich magazynowanie, a także wpływać na sprzedaż – jeśli jest ekskluzywne. W dobie dbałości o środowisko, na wartości zyskują opakowania tekturowe, nadające się do wielokrotnego recyklingu. Jakie standardowe i niestandardowe funkcje pełnią?

Funkcje opakowań z tektury

Opakowania tekturowe, ze względu na szczególną budowę, pełnią różnorodne funkcje. Pomagają w zachowaniu porządku – można w nich zmagazynować różne przedmioty. Chronią przed działaniem czynników zewnętrznych, zapewniając towarom świeżość i trwałość. Przewożenie przedmiotów zapakowanych w tekturowe opakowania jest znacznie bezpieczniejsze. Opakowania tekturowe pełnią też funkcję informacyjną i reklamową – można na ich powierzchni zamieścić dane ważne dla Klientów. Ponadto podnoszą wartość estetyczną towaru i zachęcają do kupna. Posiadają także funkcję ekologiczną, ponieważ nadają się do utylizacji, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.

Niestandardowe zastosowanie opakowań tekturowych

Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym, który powstaje poprzez sklejenie od dwóch do kilku warstw masy papierniczej. Do produkcji wykorzystywane są włókna ścieru drzewnego, szmaty, makulatura oraz wypełniacze i dodatki chemiczne. To dzięki nim opakowania tekturowe charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Obok standardowych kartonów, ten szczególny materiał budulcowy wykorzystywany jest przy niestandardowych produkcjach. Jednym z nich są palety tekturowe, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie drewniane – ze względu na swoje właściwości – nie sprawdzają się. Tekturowe tuleje służą do nawijania różnych materiałów oraz stanowić elementy konstrukcyjne. Papier o strukturze plastra miodu stosowany jest jako lekki surowiec usztywniający i pakowy, którego odpowiednie warstwy kryjące tworzą lekką, ale wyjątkowo sztywną płytę o bardzo wysokiej wytrzymałości na zgniatanie.

Wróć do bloga